Pınar ULUM

Biz Başardık Sıra Sizde

“Pınar ULUM – Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi -Kimya ve Süreç Mühendisliği “

1-Liseyi hangi okulda okudunuz ve lise hayatında başarılı bir öğrenci miydiniz?

Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde okudum. Ben ve 3 yakın arkadaşımla birlikte okulda İstanbul dershanesinde aynı mücadeleyi verdik. Lise hayatımızda çok başarılıyız diyemem ama genel olarak başarılı bi süreç geçti.

2-YGS-LYS Üniversiteye hazırlanmaya ne zaman başladınız? Sizce öğrenciler YGS-LYS’ ye hazırlanmaya ne zaman başlamalı?

Biz Bursa Istanbul Dershanesi’ne 10. sınıfın 2. Dönemi gitmeye başladık. Ama tam anlamıyla kendimizi çalışmalara vermedik. Dershaneye başladığımız zaman çok iyi bi zaman ve o süreç içinde bizde evde olsun dershanede olsun yeterli anlamda çalışmalara başlasaydık çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyordum.

3-YGS-LYS Üniversiteye hazırlanırken son sınıfta okul derslerine ne kadar ağırlık vermek gerekir?

Açıkçası bu okula ve hocalara göre değişiyor. Bizim son sınıfta mesleki derslerimizin ağırlığı ve stajımız vardı. Bu bizi çok fazla yoruyordu. Eğer gerçekten okulda birşeyler ögrendiğinizi düşünüyorsanız tabiki onlarada yoğunlaşın. Bir de şöyle bi durum var tabi diploma notu çok önemli sıralamada etkisi büyük oluyor.
4-YGS-LYS Üniversiteye hazırlıkta nasıl bir çalışma yöntemi uyguladınız?

Az öncede dediğim gibi bizim için son sınıf çok yorucu geçti. Okul staj ve dershane arasında mekik dokuduk diyebilirim. Benim tek sorunum YGS’den sonra kendimi bıraktım. LYS’de yoğun bi çalışma yapmadım. Bu benim en büyük hatam oldu. Şuan hazırlanan arkadaşlara tavsiyem YGS’de istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız kendinizi bırakmayın.

5-Sınav Stresi yaşadığınız dönemler oldu mu, olduysa nasıl atlattınız?

Evettt fazlasıyla oldu. 4ümüzdede kazanamayacağız korkusu oluşmaya başladı. Çünkü meslek lisesi okuyoruz ve diğer liselere göre 1-0 geriden başlıyoruz. Temelimizi oluşturacak dersler yok, varsada yeterli seviyede değil. Bu stresimizi birbirimize destek olarak atlatmaya çalıştık. Şuan 2 tanesi Bilgisayar Mühendisliği ögrencisi, diğer ikimiz ise Kimya Mühendisliği ögrencisiyiz

6-YGS-LYS Üniversiteye hazırlık sürecinde sosyal yaşantınız kesintiye uğradı mı? Bu konuda öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Sosyal yaşantıya zaten zaman kalmıyor arkadaşlar. Ayırmak istesekte olmadı. Ki zaten bişeyleri elde etmek için fedakarlık yapmak bu konuda oldukça önemli. 1-2 sene fedakarlık yapın daha sonra senelerce bunun keyfini sürün tabii keyif derken üniversite zamanlarıda dersler sıkıntılı olabiliyor bazen
7-Çok çalışıp hedeflerinize ulaşamadığınızı hissettiğiniz anlarınız oldu mu?

Eveettt oldu tabiki. Modumuzu çok çabuk düşürebilme gibi bi özelliği vardı bizim grubun. Hepimiz birden efkarlanıp bir sürü olumsuzlukları aynı anda düşünebiliyorduk. Ama bunun bi faydası yokkk. Dershanenin verdiği günlük soru çizelgelerini uygulayın, bunun faydasını sınavlardan sonra göreceksiniz.

8-Dershanenin çalışmalarınıza etkisi oldu mu?

Evet etkili oldu. Yani en güzel yanıda istediğimiz zaman bütün sorularımızı cevaplandırabilecek hocalarımızın olmasıydı. Şuanki kadroyu bilmiyorum yine güzeldir tabiki ama bizim zamanımızdaki kadro bambaşka bişeydi. Hala daha konuştuğumuz irtibatı kesmediğimiz hocalarımız var.

9-YGS-LYS Üniversiteye Hazırlıkta Deneme Sınavı kötü geçen öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Yaptığınız yanlışları tekrar çözerek nerede hata yaptığınızı görün. Çünkü belki o soru sizin YGS veya LYS’de karşınıza çıkacak.

10- Son dönemlerde öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Stresiniz çok fazla biliyorum. Ama bu dönemde elinizden geleni değil fazlasını yapmanız gerek. O yüzden bu kısa süreçle birlikte geleceğinizi belirleyeceğinizi unutmayın

11-Sınav esnasında soruları çözerken stres yaşadınız mı, öğrencilere sınav esnasında neler tavsiye edersiniz?

Yani denemelerde illaki farketmişsinizdir. Hangi bölümden başladığınızda kendinizi mutlu hissediyorsunuz. Çünkü zaman çok önemli bi faktör. O yüzden hızlı ve etkili bi şekilde ilerlemeniz gerekecek. Stres yapmamak içinde bol bol deneme çözmenizi öneririm. Etkili oluyor.

12- YGS-LYS sonucunda “Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi -Kimya ve Süreç Mühendisliği “bölümünü kazandığınızı öğrendiniz, sınav sonucunuzu öğrendiğinizde neler hissettiniz, nasıl bir duyguydu?

Ya o duygu çok güzel birşey. Umarım hepiniz istediğiniz yerlerde istediğiniz bölümlerde okursunuz. Sevdiğiniz bölümle ilgilenmek çok güzel bi duygu

13-Bu sene sınava hazırlanan öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?

Anlık duygular içinde hatalar yapabiliriz, o yüzden o anlık duyguların bizim hayatımızdaki önemini unutmamalıyız. Bu anlamda kötü arkadaşlara uymayalııım Sizi aşağıya çeken değilde, kendisiyle birlikte sizide yükselten arkadaşlar edinin. Bu dönemde kendinizi biraz daha fazla düşünerek hareket edin, dışarıya oraya buraya çağırıp gitmediğinizde size sorun yaratan arkadaşlarınıza bu dönemde biraz bencillik yapın. Ben belkide bu konuda çok şanslıydım. Burdanda onları çok özlediğimi söyliyeyim bari şuan tek kötü yanı hepimiz ayrı şehirlerde okuyoruz, her fırsatta görüşsekte çok özlüyorum

1xbet kayıt1xbet üyelik