Faruk KOÇASLAN

Biz Başardık Sıra Sizde

“Faruk KOÇASLAN – İzmir Katip Çelebi Üniversitesi-TIP”

1-Liseyi hangi okulda okudunuz ve lise hayatında başarılı bir öğrenci miydiniz?

Bursa Milli Piyango Anadolu Lisesi mezunuyum. Okulun ortalama bir öğrencisiydim.

2-YGS-LYS Üniversiteye hazırlanmaya ne zaman başladınız? Sizce öğrenciler YGS-LYS’ ye hazırlanmaya ne zaman başlamalı?

Açıkçası direkt YGS-LYS maratonuna başlangıcım 11. sınıfın ortası. Ancak lise yıllarımı düzenli çalışmayla geçirdiğim için YGS-LYS’ye hazırlanmam çok zor olmadı. Üniversite sınavına çalışmaya çok erken başlamanın performansı kötü anlamda etkileyeceğini düşünüyorum. 11. sınıf ortası ideal.

3-YGS-LYS Üniversiteye hazırlanırken son sınıfta okul derslerine ne kadar ağırlık vermek gerekir?

12.sınıf genel anlamda diğer sınıflardan ders yoğunluğu açısından kolay. Ancak ihmal etmemek gerekiyor. Bir çok arkadaşımız 12. sınıfı boşladığı için LYS’de çok zorlandı. 12. sınıf konuları okulda takip edilirse çok kolay halledilebiliyor. Son sınıf derslerime okul dışında zaman ayırmadım ve ilk dönem için bu yeterli. 2. dönem zaten LYS çalışmasıyla beraber okula zaman ayırmaya bile gerek kalmıyor.

4-YGS-LYS Üniversiteye hazırlıkta nasıl bir çalışma yöntemi uyguladınız?

Evimde duvarıma astığım kendime ait bütün konuların yazılı olduğu bir tablom vardı. Bir konuyu halletmeden yarım bırakmaz ve tabloyu tamamlamaya çalışırdım. Konuları örnek sorularla öğrenir sonra da bol bol test ve deneme çözerdim. Henüz tam öğrenmediğim konulardaki yanlışlarıma takılmazdım ancak çalıştığım bir konuda hatam çıkarsa konuyu tekrar ederdim.

5-Sınav Stresi yaşadığınız dönemler oldu mu, olduysa nasıl atlattınız?

İnsan hayatını etkileyen böyle büyük bir maratonda stres yapmamak elde değil. Ancak stresi kontrol etmek gerekli. Kendimi kontrol edemediğim, bırakmayı düşündüğüm zamanlar bile oldu. Ancak bir şekilde hedefleri düşünerek, aile ve dershane desteğiyle bu düşünceleri attım.

6-YGS-LYS Üniversiteye hazırlık sürecinde sosyal yaşantınız kesintiye uğradı mı? Bu konuda öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Açıkçası lisedeki son 2 yılım en aktif olduğum yıllardı. Düzen ve programı oturtabildiğim için sınavın son 2 ayı hariç sosyal hayatımı engellemedim. Kendinizi bilerek ve sene boyu programınızı planlayarak üniversiteye hazırlanırsanız sosyal hayatınızı engellemenize hiç gerek yok. Ancak geleceği düşünüp çok da abartmamak gerek.

7-Çok çalışıp hedeflerinize ulaşamadığınızı hissettiğiniz anlarınız oldu mu ?

Özellikle bazı konuları çalışmaya fazla zaman ayırmama rağmen anlamada çok zorlandım, istediğimi alamadım. Ancak yalnız başına çok çalışıp bu durumu saplantı haline getirmek çok zarar verebilir. Öğretmenlerinizi birebirde çok iyi yakalayın. Tekrar konuyu dinlemek çok yardımcı olacaktır.

8-Dershanenin çalışmalarınıza etkisi oldu mu?

Dershane istediğinizi alabileceğiniz bir kurum. Sizin sınava hazırlanmanız için birebir ilgi göreceğiniz bir yer. İhtiyacınızı anlıyorsanız en iyi hazırlığı dershanede yaparsınız. Eksiklerimi hep Bursa İstanbul dershanesi sayesinde kapattım. Sürekli ulaşabileceğiniz ve sizin başarınızı düşünen öğretmenleri bir arada bulmak gerçekten büyük fırsat.

9-YGS-LYS Üniversiteye Hazırlıkta Deneme Sınavı kötü geçen öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Çok kötü veya çok iyi geçen denemelerim oldu. İyi veya kötü sonuçtan çok öğrendiğim konularda hatamın olup olmamasına baktım. Adım adım ilerleyip bütüne varırsanız çok rahat edersiniz.

10- Son dönemlerde öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Son dönemler moral ve isteğe en çok ihtiyacınız olan dönemler. Bu sınavın hayatınızı belirlemede çok önemli bir yeri olduğu bilinciyle hareket edin ve asla vazgeçmeyin. Son bir ay senenin kalan zamanından daha verimli olabilir.

11-Sınav esnasında soruları çözerken stres yaşadınız mı, öğrencilere sınav esnasında neler tavsiye edersiniz?

Sınavda yapacağınız fazla stres size çok zarar verir. Sınav ne kadar zor olursa olsun, ne kadar kötü hissederseniz hissedin sadece rahat olduğunuz için yapabileceğiniz fazladan birkaç soru sizi sıralamada sizi çok yukarı çıkarabilir. Geleceğinizi düşünüp kafanızdan kötü düşünceleri atın.

12- YGS-LYS sonucunda  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi-TIP bölümünü kazandığınızı öğrendiniz, sınav sonucunuzu öğrendiğinizde neler hissettiniz, nasıl bir duyguydu?

Sınav sonucumu öğrendiğimde çok mutlu oldum. Yeni bir hayata atılmış olmak ve hayallerimi gerçekleştirmiş olmak çok heyecan vericiydi. Uzun süren çalışmaların karşılığını almak gerçekten çok güzel bir duygu.

13-Bu sene sınava hazırlanan öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?

Sisteminizi kurar ve planınızı yaparsanız sosyal hayatınızı da ders çalışmanızı da beraber götürebilirsiniz. Yıllık planınızı yapın ve o plana sadık kalmaya çalışın. Sosyal hayattan çok kopmayın. Stresinizi ve yorgunluğunuzu dindirmenizi sosyal hayatınız sağlayacak. Ama bunları dengede tutmak çok önemli. İyi çalışmalar.

1xbet kayıt1xbet üyelik