Buse KAYA

Biz Başardık Sıra Sizde

“Buse KAYA- Karabük Üniversitesi- Endüstriyel Tasarım Mühendisliği”

1-Liseyi hangi okulda okudunuz ve lise hayatında başarılı bir öğrenci miydiniz?

Hasan Ali Yücel lisesinde okudum. Orta düzey bir öğrenciydim.

2-YGS-LYS Üniversiteye  hazırlanmaya ne zaman başladınız? Sizce öğrenciler YGS-LYS’ ye hazırlanmaya ne zaman başlamalı?

YGS-LYS’ye, YGS’ye 2 ay kala tam anlamı ile çalışmaya başladım. Seneye tekrar gireceğim, bu sene olmayacak diye bir düşünce vardı. Hocalarımın desteği ile geç oldu ama toparladım. Bence, 9.sınıfta YGS konularının temeli iyi bir şekilde atılmalı, 11.sınıfın yazında YGS bitmiş olmalı.

3-YGS-LYS Üniversiteye hazırlanırken son sınıfta okul derslerine ne kadar ağırlık vermek gerekir?

Açıkçası ben okul derslerimin üzerine düşmüyordum. Bir tek önemli olan matematik dersiydi benim için. Türev, integral konuları için gerçekten dersi dinlemek ve çalışmak zorundaydık. En iyi dersimde matematikti. Bence sıkıntı olmayacak, geçebilecek kadar olsa yeterli olur.

4-YGS-LYS Üniversiteye  hazırlıkta nasıl bir çalışma yöntemi uyguladınız?

Bol bol soru ve deneme çözdüm. Farklı soru türleri çözmeye çalıştım. Denemelerdeki yanlışlarım ile konulara tekrar döndüm, konu eksiğimi kapatmaya çalıştım.

5-Sınav Stresi yaşadığınız dönemler oldu mu, olduysa nasıl atlattınız?

Sürekli arkadaş ortamında, okulda, evde, sınava ne kadar kaldığından, denemelerin netinden, ne kadar soru çözüldüğünden bahsediyorduk. İster istemez bir telaş oluyordu. Kimi zaman yapamayacağım diye üzülüyor, kimi zaman kendimize güvenip çalışıyorduk. Ailemin desteği, özellikle babamın desteği, dershane hocalarımın yardımı ile atlattım.

6-YGS-LYS Üniversiteye  hazırlık sürecinde sosyal yaşantınız kesintiye uğradı mı? Bu konuda öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Arkadaşlarımla gezmek yerine çoğu zaman kütüphanede vakit geçirmeye başladım, ister istemez sosyal yaşantı değişiyor ama sürekli ders çalışan bir öğrenci olmadım, olmakta istemedim. Bunalıp daha çok gezdiğim vakitlerde oldu, kapanıp daha çok çalıştığım zamanlar. Bence dengeyi ayarladıktan sonra sosyal yaşantıyı kesmeye gerek yok. Hatta çoğu zaman kafa dağıtmak gerekiyor.

7-Çok çalışıp hedeflerinize ulaşamadığınızı hissettiğiniz anlarınız oldu mu?

Hiç bir zaman çok çalıştığımı hissetmedim.

8-Dershanenin çalışmalarınıza etkisi oldu mu?

Tabi ki de. Bursa İstanbul dershanesine 6.sınıfta başlamıştım. Baya uzun zamanda devam ettim. Her zaman söylerim ikinci ailem orası oldu diye. Orada ki hocalarımın emekleri ile başardım. Tam bir aile ortamı vardı, çoğu ile hala da görüşürüm.

9-YGS-LYS Üniversiteye  Hazırlıkta Deneme Sınavı kötü geçen öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Benim dershane denemelerim ile hemen hemen aynı geldi sonuçlarım. Denemelerdeki yanlışların ve çözülemeyen soruların konu anlatımına dönüp, o konular ile ilgili bol bol soru çözülmesi en büyük yarar olacaktır. Şu an kötü diye üzülüp karamsarlığa düşmek uygun olmaz, yavaş yavaş net sayınızda artacaktır.

10- Son dönemlerde öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Son dönemlerde, bol bol farklı kaynakların denemelerini ve geçen yılların sorularını çözmelerini tavsiye ederim. Çalışmaya erken başlayıp erken pes etmeyin. Çoğu insan YGS’nin sonuçlarından sonra umutsuzluğa kapılıyor, bu dönemde daha çok çalışıp LYS ile fark atmaya bakın.

11-Sınav esnasında soruları çözerken stres yaşadınız mı, öğrencilere sınav esnasında neler tavsiye edersiniz?

Sınava ilk girdiğinizde istemsiz bir heyecan oluyor. Kitapçık ilk elime geldiğinde sayfa sayılarını kontrol ederken gördüğüm soruları, bunu da yaparım, bu da kolay, diyerek heyecanımı yatıştırdım. Kendimden emin, yapabileceğimi düşünerek başladığım için stres yapmadım. Fakat bazı sorularla inatlaşarak fazla vakit kaybettiğim için süre sıkıntısı yaşayacağımı düşünerek sınav sonuna doğru stres yapmaya başlamıştım. Bir ara heyecandan kalan süreyi filan yanlış hesaplamışım. Sınavda, süreyi doğru kullanın, gereksiz sorulara takılıp yapabileceğiniz soruları harcamayın. Rahat olmaya çalışın, sınavda rahat olan kazanıyor.

12- YGS-LYS sonucunda Karabük Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünü kazandığınızı öğrendiniz, sınav sonucunuzu öğrendiğinizde neler hissettiniz, nasıl bir duyguydu?

Karabük Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Mühendisliğini kazandım. Tercihlerimi  Rehberlik hocalarım ile yapmıştım, geleceğinden emin gibiydik zaten. Ama o ekranda istediğinizi kazandığınızı görmek bambaşka bir duygu.

13-Bu sene sınava hazırlanan öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?

Hiçbir şey için geç değil, bunu unutmayın. Benim aklımda bir sene daha hazırlanmak vardı, bunun düşüncesi ile pek sallamıyordum. Son zamanlar ile bir şeyleri toparladım. Şimdi düşünüyorum da bir sene daha o stresi yaşayamazmışım. Üniversiteyi kazanmak, istediğiniz bölümü okumak, bu ortamı tatmak bambaşka bir duygu. Hepinize nasip olur inşallah.

1xbet kayıt1xbet üyelik