Ahmet AKYILDIZ

Biz Başardık Sıra Sizde

“Ahmet AKYILDIZ– Bülent Ecevit Üniversitesi -İnşaat Mühendisliği “

1-Liseyi hangi okulda okudunuz ve lise hayatında başarılı bir öğrenci miydiniz?

Bursa Süleyman Çelebi Lisesinden mezun oldum.Lise hayatım da çok başarılı bir öğrenci olduğum söylenemez ancak derslerilerimi düzenli geçerdim.

2-YGS-LYS Üniversiteye  hazırlanmaya ne zaman başladınız? Sizce öğrenciler YGS-LYS’ ye hazırlanmaya ne zaman başlamalı?

Ben asıl çalışmaya liseden mezun olduktan sonra ikinciye hazırlanırken başlamıştım ancak hazırlanmaya kesinlikle son sene başlanmamalı örneğin lise 3 ün yazında mat1 konuları bir kez bitirilmeli.


3-YGS-LYS Üniversiteye hazırlanırken son sınıfta okul derslerine ne kadar ağırlık vermek gerekir?

Lisede dersleri boşlamak YGS-LYS ye yoğunlaşmak çokta mantıklı olmuyor sonuçta okulda işlenen konularda sınavda sizin karşınıza çıkacak lisede ki derste derse önem verip, diğer zamanlarda da sınav düzenimizi uygulamalıyız.

4-YGS-LYS Üniversiteye  hazırlıkta nasıl bir çalışma yöntemi uyguladınız?

Bu yöntemler öğrencilerin kendi hedeflerine göre değişkenlik gösterecektir mutlaka, şimdi bir tıp hedefi olan bir öğrenciye düzenli çalış yeri geldiğinde sosyal da ol diyemem tıp okuyacaksan gece gündüz çalışacaksın abi 😀 tek söyleyeceğim ne yaparsan yap her gün 10 dakika da olsa ders çalış abi ders çalışmaktan uzaklaşma, buradaki anahtar kelime İSTİKRAR.

5-Sınav Stresi yaşadığınız dönemler oldu mu, olduysa nasıl atlattınız?

Eğer kendini kandırmayıp çalıştıysan endişelenecek bir şey yok hacı. Ama tabi aile baskısı zaten her öğrencide oluyor birde ailemiz ayrıca bir baskı oluşturmazsa iyi olur.

6-YGS-LYS Üniversiteye  hazırlık sürecinde sosyal yaşantınız kesintiye uğradı mı? Bu konuda öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Eğer ‘’ üniversite hayatı ‘’ diye tabir ettiğimiz ve gerçekten de çok eğlenceli, güzel, sosyal, mutlu bir dönem yaşamak istiyorsan o kesintiyi yapacaksın. Orda ki bir yıllık veya iki farketmez kesintiyi kayıp olarak görmeyip ileriye yatırım yaptığını görebilmen en büyük kazancın olacaktır.

7-Çok çalışıp hedeflerinize ulaşamadığınızı hissettiğiniz anlarınız oldu mu?

Zaman zaman kendinize kızıp umutsuzluğa kapıldığınız anlar olacaktır. Yeri gelecek defteri kitabı bir kenara atacaksınız evet hepimiz attık ancak bunlar olabilecek şeyler hazırlık döneminin tadı tuzu onlar olunca da olmuyor olmayınca da 😀
8-Dershanenin çalışmalarınıza etkisi oldu mu?

Dershanenin tabi ki çalışmalarımıza etkisi oldu dershane veya etüt merkezi bir düzen içerisinde bir sistemle ilerlemenizi sağlar ancak hiçbir zaman size üniversite hayatının garantisi demek değildir. Burada görev size düşüyor, bu sistemde ilerlemek sizin eliniz de  dershane sizi arkanızdan itmez yanınızda yürür.

9-YGS-LYS Üniversiteye  Hazırlıkta Deneme Sınavı kötü geçen öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Bütün deneme sınavlarından yüksek yüksek puanlar alıyorsan zaten o zaman kork, kötü geçen deneme sınavları hangi konuda eksiğin olduğunu veya sistemsel olarak nerede hata yaptığını gösterir, mesela süre sıkıntısı mı  yaşıyorsun? yoksa konu eksiğin mi var? ya da sürekli dikkat hatasımı yapıyorsun? Sonuç olarak kötü gelen deneme sınavlarından moral bozup umutsuzluğa kapılmak değil de açıklarını eksiklerini görüp bunları telafi etmekle kendini ödüllendir sevgili aday arkadaşım. 😀

10- Son dönemlerde öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Yukarıdaki sorularda ayrıntılı olarak konu konu tavsiyelerde bulundum genel olarak bir şey söylemek gerekirse üniversite hayatını mutlaka yaşa abi tek diyeceğim budur 😀

11-Sınav esnasında soruları çözerken stres yaşadınız mı, öğrencilere sınav esnasında neler tavsiye edersiniz?

Evet, üniversite sınavı deneme sınavları gibi değil kabul ancak süre tutarak ciddi olarak ne kadar deneme sınavı çözersen o kadar rahat olursun. Çünkü deneme sınavları kendi tarzını yöntemi bulmanda sana yol gösteriyor. Her denemede farklı bir tarz, yol, sistem dene kendi tarzını yakala ve bundan sonraki tüm deneme sınavlarında o yöntemden şaşma.

12- YGS-LYS sonucunda Bülent Ecevit Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandığınızı öğrendiniz, sınav sonucunuzu öğrendiğinizde neler hissettiniz, nasıl bir duyguydu?

Yıllardır beklediğin ve emek verdiğin bir sonuca ulaşmanın mutluluğununu sonuç ekranı karşınıza geldiğinde hissedeceksiniz benim anlatmama gerek yok 😀😀
13-Bu sene sınava hazırlanan öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?

Türk övün çalış güven. 😀

1xbet kayıt1xbet üyelik