Sevgili Üniversite Adaylarımız,

“Öğrenci dostu Yeni YÖK” olarak, sizlerin bilinçli ve doğru tercih yapabilmenizi sağlamak için ilk kez 2016-ÖSYS sürecinde, “Yükseköğretim Program Atlası”ını siz değerli öğrencilerimizin istifadesine sunmuştuk.

Üniversite ve meslek tercihlerinizi yaparken sizlerin daha bilinçli karar verebilmesini sağlamak amacıyla geliştirdiğimiz ve sizlere adeta kariyer rehberliği hizmeti sunan YÖK Atlas programımız, tercih dönemlerinde başvurulan en önemli bilgi ve rehberlik kaynağı haline geldi.

2019 yılında, siz değerli öğrencilerimizden gelen talepler üzerine çok faydalı “Meslek Atlası ve Tercih Listem” modüllerini de ekledik.

Son olarak bu yıl yine sizlerin istekleriniz üzere, seçmeyi düşündüğünüz Üniversiteler hakkında bilgi alabilmeniz için “Üniversitelerimiz” modülünü ekledik.

Üniversitelerimiz Modülünde, Türkiye’deki her bir üniversitenin öğrenci ve öğretim elamanı sayılarının yanında kuruluş yılı, resmi web sitesi, sosyal medya linkleri, iletişim bilgileri, spor tesisleri, spor takımları, öğrenci toplulukları, yurt kapasitesi, laboratuvar sayıları ve yüzölçümleri bilgilerine erişebileceksiniz.

Özellikle sizlerden gelen talepler doğrultusunda başlatmış olduğumuz ve sizlerden çok olumlu tepkiler aldığımız bu tarz ek bilgilendirmeler sayesinde tercih etmek istediğiniz programlar arasında bir karşılaştırma yapabilmenizi, meslek bazında bütün detayları süzebilmenizi ve üniversitelerimizin karnelerine bakarak daha başarılı bir tercih süreci geçirmenizi sağlamak istiyoruz.

Ayrıca bildiğiniz üzere “Yeni YÖK” olarak sizlerin bilinçli tercihler yaparak gerçekten istedikleri alanlara tercih hatası yapmadan yerleşmenizi sağlamak için birçok kararlar aldık. Bu kararlardan bazılarını sizlere tekrar hatırlatmak isterim:

– Kılavuzda öğretim üyeleri sayılarını veriyoruz…

Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Lisans programlarındaki öğretim üyeleri sayısını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Tercih edeceğiniz programlardaki öğretim üyesi sayılarını yani akademik kadro durumunu öğrenme fırsatını bulacak ve üniversitelerimiz arasında karşılaştırma yapabileceksiniz.

– Kılavuzda üniversitelerimizin merkezi sınavlardaki başarı durumlarını veriyoruz…

Kılavuzda üniversitelerimizin merkezi sınavlardaki başarı durumu da yer alacak. Üniversitelerimizin mezunlarının merkezi sınavlardaki (KPSS , TUS, DUS , YDS, Adli Yargı Sınavı vb…) başarı oranlarını da öğrenebileceksiniz. Dolayısıyla mezun başarısı açısından üniversitelerimiz arasında karşılaştırma yapabileceksiniz.

– Vakıf Üniversiteleri Raporunda Vakıf Üniversitelerinin pek çok açıdan performanslarını sunuyoruz…

Raporda yer alan vakıf üniversitelerinin tıp, hukuk, eczacılık, diş hekimliği gibi programlardaki karşılaştırmalı başarı sıralamaları, araştırma bütçeleri ve kütüphane harcamaları, tam bursluluk oranları, öğrenci başına üniversitenin harcadığı miktarlar, ulusal ve uluslararası başarı sıralamalarındaki yerleri gibi veriler ile daha doğru bir tercih yapabileceksiniz.

– YKS Tercih Kılavuzunda Bu Yıl da Geleceğin Meslekleri Bulunuyor….

2019-YKS tercih kılavuzunda üniversitelerimizde geleceğin meslekleri olarak kabul edilen “Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Yapay Zeka Mühendisliği, Yazılım Geliştirme, Dijital Medya ve Pazarlama, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi, Çok Boyutlu Modelleme ve Animasyon gibi lisans ve önlisans programlarına da yer verilmiş idi.

Bu yıl bu listeye İnsansız Hava Aracı Teknolojileri ve Operatörlüğü, Engelliler İçin Destek Programı, Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği gibi programlar da eklendi.

Yükseköğretimde gelecekte öne çıkacak mesleki eğilimleri, yükseköğretimde bu bilgileri ve yetkinlikleri edindirebilmek için YÖK olarak etkin yapısal sistemleri ortaya koymayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda Türkiye’de yükseköğretim politikalarını yürüten kurum olarak, yetiştirdiğimiz gençlerin hızla ilerleyen süreçlere uyum sağlamaları, yeni yetkinliklerin biran önce kazandırılması, gençlerimizin daha başarılı olmaları genç ve dinamik nüfusa sahip geleceğe dair iddiaları olan ülkemizin hedeflerine ulaşması en önemli önceliğimizdir.

Yeni YÖK olarak eğitimin fırsat eşitliği ve sosyal adalet anlayışı üzerinde yükselmesi ve başarılı öğrencilerimizin desteklenmesi gerektiğine inanıyor ve kararlarımızda buna dikkat ediyoruz. Bilindiği gibi Vakıf üniversitelerinin tüm programlarına ilk yüzde on dilimde yerleşen öğrencilerimiz, YÖK kararı ile burslu olarak okutulmakta idi. Son yıllarda vakıf üniversitelerinde yüzbinlerce öğrenci YÖK’ün bu kararı ile tam burslu olarak okumuştur. Bu yıl YÖK’ün girişimleri ile başlatılan ve yasal zemine kavuşan süreç ile bu oran yüzde %15’e çıkarıldı ve en önemlisi bu oran yasal güvence altına alındı.

Böylelikle bu sene yaklaşık 11 bini aşkın öğrencimiz daha, öğrenci dostu Yeni YÖK’ün  girişimi ile ücretsiz eğitim imkanına sahip oldu.

-Yeni YÖK olarak, Ülkemizin Öncelikli Alanlarını Belirlemeye Devam Ediyor, Bu programlara Yerleşen Başarılı Öğrencilerimizi Destekliyoruz….

“Yeni YÖK” olarak suya, toprağa dokunarak temel bilimler (fizik, kimya, biyoloji, matematik), tarım, ziraat, orman, su ürünleri, yer bilimleri ve hayvancılık odaklı lisans programlarına ilk on beş tercihinde yer veren ve (hangi üniversite olursa olsun) ilgili programda ilk 3 sırada yerleşen öğrencilerimize başarı bursu veriyoruz.

Diğer taraftan Temel Bilimlerde “Geleceğin Entelektüel Bilim İnsanı Yetiştirme Projesi” hedefi ile yükseköğretim tarihinde bir ilk olan Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik programlarında YÖK-TEBİP Üstün Başarı Sınıflarını oluşturduk. Bu programlar ve diğer tüm burslara ilişkin detaylı bilgilere https://www.yok.gov.tr/ogrenci/yok-bursuve-destekleri adresinden ulaşabilirsiniz.

Tekstil ve Deri Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Cevher Hazırlama Mühendisliği gibi programlarda da farklı burs imkanları bulunmaktadır. Bu burslarla ilgili detaylı bilgiler YKS Kılavuzunda yer almaktadır.

Önümüzdeki günlerde, 4-7 Ağustos tarihleri arasında yükseköğretim yine bir ilk olarak üniversite tercihi yapacak adaylarımız için süreci kolaylaştırmak amacıyla üniversitelerin ve programların tanıtılmasına yönelik dijital ortamda sanal fuar düzenleniyor. “Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2020” ile yükseköğretim kurumları öğrenci adaylarımıza tanıtılırken öğrenci adayları da üniversitenin yetkilileri ile görüşme gerçekleştirebilecek. Bu Fuar’a https://sanalfuar.yok.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yetki devri ve paylaşımını önceleyen, şeffaflık ve hesap verebilirliği ilke edinen, düzenleyici kararlarında fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına dikkate alan “yeni ve yenilikçi YÖK” olarak, gerek üniversiteye giriş sisteminde yaptığımız ve toplumca kabul gören düzenlemelerle, gerekse üniversite tercih sürecinde istifade edilmesi amacıyla hizmete açtığımız ve büyük ilgi gören dijital kariyer rehberliği niteliğindeki Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) gibi programlarımızla üniversite adaylarımızın ve öğrencilerimizin her zaman yanında olduğumuzu ifade etmek isterim.

İnanıyoruz ki, biz planlamalarımızı ne kadar rasyonel ve gerçekçi yaparsak sizlerin de hayallerinize ulaşmanız o kadar kolaylaşacak.

Sevgili üniversite adaylarımız,

Şunu da unutmayalım. Her bir program ona gereken önemi vermeniz ve azimle çalışmanız şartıyla sizler için büyük fırsatlar taşımaktadır.

Sizlere ve değerli ailelerinize sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

Başarılar dileğimle…

Yükseköğretim Kurulu Başkanı

Bursa İstanbul Kurs Merkezi / Üniversiteye Hazırlığın Adresi

1xbet kayıt1xbet üyelik